Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Będzinie z siedzibą w Łeknie

bedzinoherb Untitledlogo_tARCZA

Zaproszenie na wywiadówkę!!!!! Środa 13.12.2017 r.

Rodziców zapraszamy na wywiadówkę!!!

    Przypominam, że 13 grudnia 2017 r. o godz. 16 00 odbędzie się  w naszej szkole wywiadówka, na której poinformujemy rodziców   o postępach uczniów w nauce, jak  również o przewidywanych dla nich ocenach na koniec pierwszego półrocza.

Spotkania z wychowawcami w klasach poprzedzi zebranie ogólne, na którym p. Agnieszka Jegier,  z inicjatywy GKRPA przeprowadzi dla rodziców wywiadówkę profilaktyczną:

„Czy rozumiem swoje dziecko?”

 – cyberprzemoc,

 – uzależnienie od środków psychoaktywnych.

 

Serdecznie wszystkich Państwa zapraszamy na spotkanie z p. A. Jegier, gdyż prelekcja ta jest realizacją zadań zapisanych

w Szkolnym Programie Wychowawczo - Profilaktycznym

Wszyscy nauczyciele uczący Państwa dzieci, bedą do Państwa dyspozycji bezpośrednio po spotkaniu z P. Jegier.

 

Klasa I - sala nr 4

Klasa II - sala nr 5

Klasa III - sala nr 7

Klasa IV a - sala nr 11 (I piętro)

Klasa IV b - sala nr 6

Klasa V - sala nr 3

Klasa VI - sala nr 10 (I piętro)

Klasa VII - sala nr 3

Śpiewająco po angielsku!

 Kolejny Festiwal Piosenki Angielskiej w Tymieniu za nami. Po raz piąty spotkali się miłośnicy pięknego śpiewania w języku angielskim z terenu naszej gminy oraz powiatu. Poziom konkursu był bardzo wysoki, a uczestnicy świetnie przygotowani. Nasze solistki, czyli Martyna Michałowska i Agnieszka Andrzejewska zaprezentowały się znakomicie. Martynka wykonała piękną jesienną piosenkę Evy Cassidy 'The Autumn Leaves ', a Agnieszka w utworze 'Can You Feel The Love Tonight ' Eltona Johna pytała czy poczujesz miłość dziś wieczorem. 

Jury Festiwalu przyznało Martynie Michałowskiej II miejsce wśród solistów. Cieszymy się i gratulujemy! 
Dziękujemy obu solistkom za piękne występy! Brawo! 
WRÓŻBY ANDRZEJKOWE

Nasi uczniowie podczas zabawy andrzejkowej poznali swoją przyszłość – imię żony, męża, a nawet zawód wykonywany za kilkanaście lat;-) Śmiechu było co niemiara. Samorząd Uczniowski ponownie nie zawiódł. Dziękujemy za zabawę przy super muzyce!

Konkurs Fotograficzny MOJE ZAUROCZENIE PRZYRODĄ POLSKĄ

W dniu 28.11.2017 r w SP nr 17 w Koszalinie odbyła się uroczystość związana z rozstrzygnięciem Konkursu Fotograficznego organizowanego przez Zarząd Okręgu LOP w Koszalinie pt. „Moje zauroczenie przyrodą polską”. Celem konkursu było zwrócenie uwagi na piękno polskiej przyrody i jednocześnie na konieczność jej ochrony.

Do konkursu zgłosiło swoje prace 10 uczniów z naszej szkoły z klas IV-VII: Hania Kowalska z klasy IVb, Patrycja Biegańska kl VI, Kacper Biegański kl IV a, Oliwia Jasińska kl VI, Filip Koscijański kl VII, Eryk Koscijański kl V, Zuzia Brzoska kl.IV b, Zuzia Sywanicz kl IB b, Agata Wysocka kl IV b.

Na konkurs do Koszalina wpłynęło 338 zdjęć od 127 uczniów . Jury oceniało prace w kilku kategoriach: przedszkola, klasy młodsze I-III, IV-VII, gimnazjum i szkoły ponadpodstawowe. Jury miało bardzo trudne zadanie. wszystkie zdjęcia były bardzo ładne. Miło nam poinformować, że w grupie nagrodzonych i wyróżnionych znalazły się prace 3 uczniów z naszej szkoły: Zuzi Brzoski i Eryka Koscijańskiego, za które otrzymali wyróżnienia, oraz zaszczytne II miejsce otrzymał Filip Koscijański z kl VII. Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody i dyplomy. Nagrodą było także zamieszczenie „zwycięskich” zdjęć w kalendarzu LOP –u na nowy rok 2018.

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy i dziękujemy za udział w konkursie.

 

Zobacz zdjęcia: http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria183

 

Jesienne disco

Pierwsza dyskoteka w tym roku szkolnym zaliczona! Tańce były super! Samorząd urozmaicił zabawę ciekawymi konkursami. Uczniowie klas czwartych byli zachwyceni. To ich pierwsze podrygi na parkiecie
od czasu, gdy zaczął się dla nich kolejny etap w szkole. My im jeszcze udowodnimy, że w naszej szkole można się świetnie bawić.

 

Zobacz zdjęcia: http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria181

Wycieczka klas starszych do Gdańska

To trzeba zobaczyć!       

             
Ogromne wrażenia i silne emocje towarzyszyły uczniom z klasy VI i VII podczas zwiedzania Muzeum II wojny światowej w Gdańsku. Ta niesamowita, interaktywna wystawa, rozmieszczona kilkanaście metrów pod ziemią to świadectwo barbarzyństwa i okrucieństwa jakim jest wojna. To również historie bohaterów, ludzi, którzy oddali swoje życie za własny kraj. Dzisiaj często zapominamy o tym, że to " ludzie ludziom zgotowali ten los " a pokój nie jest dany raz na zawsze. 
To dla nas, młodych, ważna lekcja! 
Pozdrawiamy wszystkich miłośników historii i zachęcamy do zwiedzania jednego z największych muzeów na świecie (5tys m2)! 
Uczniowie z klasy VI i VII
Władze wybrane !

Dnia 22.09.2017 r. odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego.
Komisja w składzie: Martyna Świeboda, Maja Lewoczko, Karolina Orzechowska podliczyły głosy wyborców. Oto wyniki:

Przewodnicząca: Martyna Strzelczyk (48 głosów)

Zastępca: Błażej Hrymnak (47 głosów)

Skarbnik: Maja Kwiatkowska (44 głosów)

Członkowie Samorządu Uczniowskiego: Oliwia Jasińska, Patrycja Biegańska, Filip Koscijański , Laura Andrzejewska, Amelia Ilcewicz, Eryk Koscijański

Tutaj zdjęcia: http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria177

Nowy rok szkolny 2017-2018 rozpoczęty !

Rok szkolny 2017-2018 został uroczyście rozpoczęty. To rok, w którym czeka nas wiele zmian, przede wszystkim związanych z reformą edukacji, która przywróciła ośmioklasową szkołę podstawową. Nasi ubiegłoroczni szóstoklasiści nie poszli do gimnazjum, ale utworzyli w naszej szkole klasę 7. Tego dnia nowi uczniowie klasy I zostali uroczyście włączeni w poczet uczniów naszej szkoły. Dyrektor  Bogdan Wojsa pasował każdego z nich na ucznia. Dzieci tej klasy otrzymały upominki z rąk przewodniczącej Rady Rodziców p. Joanny Biegańskiej. Naszą uroczystość zaszczycił wójt Gminy Będzino p. Henryk Broda, od którego nasi pierwszoklasiści otrzymali też prezenty i życzenia.

 

Zobaczcie zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria176

Spływają pierwsze pozdrowienia z wakcji, od naszych uczniów:-)

Tradycji staje się zadość!

Nasi uczniowie ślą do szkoły pozdrowienia z wakacyjnych wojaży. Pierwsi zrobili to przyszli czwartoklasiści: Mateusz i Zuzia.

Ich kartki pocztowe znajdziecie poniżej, pozostałe (mamy nadzieję, że nadejdą wkrótce) będziemy umieszczać w galerii.

 

 

Dziękujemy za pozdrowienia i życzymy pięknego, wakacyjnego wypoczynku:-)))))

 

Z Karpacza pozdrawia nas Mateusz!

 

a, z Wiela na Kaszubach, Zuzia!

 

 

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016-17

       Dzisiaj 23 czerwca zakończyliśmy uroczyście rok szkolny 2016-17. Rozdaliśmy najlepszym uczniom świadectwa z wyróżnieniem, a Ci którzy zdobyli średnią ocen 5,2 otrzymali stypendia naukowe. Tytuł tegorocznego Prymusa Szkoły został przyznany uczennicy klasy VI Małgorzacie Grajper. Również w tym dniu cała społeczność szkolna, a przede wszystkim klasa III b pożegnała serdecznie i z żalem swoją wychowawczynię panią Karolinę Sitkowską, która zakończyła trzyletnią pracę w naszej szkole. Dziękujemy!

       Na koniec tej uroczystości dyrektor szkoły Bogdan Wojsa oraz przewodnicząca Rady Rodziców p. Joanna Biegańska życzyli wszystkim udanych, słonecznych i bezpiecznych wakacji, a uczniowie klas i-VI udali się do klas po odbiór świadectw.

 

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria175

        

Apel - podsumowanie naszej pracy

To był bardzo miły dzień !

To już tradycja naszej szkoły, że dzień przed zakończeniem roku szkolnego spotykamy się na podsumowaniu całorocznej pracy. Ten słoneczny dzień rozpoczęliśmy od nagród i podziękowań dla tych uczniów, którzy oprócz nauki znaleźli czas na dodatkowe działania. Nasi ekolodzy ze szkolnego koła LOP, wolontariusze z Caritasu przez cały rok pracowali i reprezentowali naszą szkołę w różnych akcjach charytatywnych i ekologicznych. Przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego organizowali imprezy, dyskoteki i zabawy sprawiając, że w szkole było miło i przyjemnie. Nie zapomnieliśmy o najlepszych czytelnikach, którzy przedkładają dobrą książkę nad elektroniczne wynalazki. Wszyscy wyróżnieni otrzymali ciekawe książki i dyplomy. Na zakończenie naszego spotkania - miła niespodzianka. Szkolne koło teatralne Drama Club przygotowało przedstawienie w języku angielskim ‘Snow White and the dwarfs’ czyli Śnieżka i krasnoludki, które okazało się prawdziwym hitem. Wspaniali młodzi artyści znakomicie prezentowali się na scenie. Nie zabrakło piosenek i nowoczesnego tańca na zakończenie. Brawo ! Ciekawe, co przygotują w następnym roku?

Dziękujemy i gratulujemy wszystkim wyróżnionym !

 

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria174

BYLIŚMY U NASZEJ MAMY

        27 maja w sobotę wolontariusze oraz kandydaci na wolontariuszy spośród dzieci pierwszokomunijnych – 17 osób z naszej szkoły, uczestniczyli w pielgrzymce diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej do Skrzatusza - sanktuarium z cudowną Matką Bożą Bolesną.

Po zarejestrowaniu grupy na miejscu, kilka minut spędziliśmy przy naszej Matce w sanktuarium, gdzie mogliśmy przedstawić intencje z jakimi przyjechaliśmy do naszej Mamy. Następnie udaliśmy się do ogromnego namiotu na placu, który mógł pomieścić tak dużą grupę dzieci z całej diecezji, przyjechało ok. 2,5 tys dzieci. Już z daleka słyszeliśmy głośne i  radosne śpiewy z akompaniamentem zespołu muzycznego ks. Osikloka. Śpiewaliśmy piosenki Arki Noego oraz pieśni przygotowujące do Eucharystii .Zaproszony gość - właściciel pobliskiej piekarni opowiedział i pokazał nam wszystkim jak powstaje chleb. Było to nawiązanie do tematu pielgrzymki w roku św brata Alberta ,,Bądźcie dobrzy jak chleb’’. Następnie uczestniczyliśmy we Mszy św. pod przewodnictwem bp Edwarda Dajczaka koncelebrowaną z ok.30 księżmi z całej diecezji. Ksiądz biskup w homilii zachęcał nas do naśladowania Brata Alberta w pomaganiu potrzebującym i ,,bycia tak dobrym jak chleb’’. Na koniec Mszy św. wszyscy uczestnicy otrzymali poświęcone chlebki, aby podzielić się nimi w domu z bliskimi i przypomnieć, że trzeba być dobrym jak chleb. Po Mszy św. na placu przy sanktuarium Matki Bożej Skrzatuskiej był czas na ciepły posiłek oraz zabawę na dmuchanych zamkach-zjeżdżalniach, picie wody przy źródełku, napisanie próśb i podziękowań Matce Bożej, zakup pamiątek. Piękna pogoda, ciepły dzień sprawiły, że spotkanie w Skrzatuszu było udane i już tęsknimy za następnym w przyszłym roku.

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria172

Port Kołobrzeg wita !

        24 maja uczniowie z klas 4-6 spędzili w pięknym Kołobrzegu. Zwiedzanie miasta wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy od Starówki i Bazyliki Konkatedralnej. Tu poznaliśmy najciekawsze historie związane z tym miejscem i dowiedzieliśmy się dlaczego kolumny w tej świątyni są krzywe. Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Oręża Polskiego, gdzie podziwialiśmy uzbrojenie, mundury i ekwipunek żołnierzy z różnych okresów. Ciekawa była również wystawa plenerowa sprzętu wojskowego. W strugach deszczu (niestety) obejrzeliśmy wystawę przedstawiającą żołnierzy wyklętych, a następnie przeszliśmy do źródełka solnego. Nie zabawiliśmy długo w porcie z powodu warunków pogodowych. Trochę zmoknięci dotarliśmy do Pomnika Zaślubin z Morzem i Latarni. I choć pogoda nie dopisała to wróciliśmy do domu w dobrych nastrojach.

Zajrzyjcie do galerii !http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria171

XXXI Rajd Rowerowy SZS - wkrótce ruszamy:-))))

Tym razem celem naszej wyprawy są Kaszuby Południowe. Chcesz się dowiedzieć więcej zajrzyj do zakładki "Rajdy rowerowe"

POMAGAMY HOSPICJUM

Akcja ,, Pola nadziei’’ w której pomagamy corocznie osobom chorym na nowotwory odbyła się w naszej szkole i w kościele w dniach od 7 do 12 maja . Jak zwykle mogliśmy liczyć na zrozumienie i dobre serce naszych darczyńców. Zebraliśmy i przekazaliśmy hospicjum w Darłowie kwotę 555,54 zł. DZIĘKUJEMY SERDECZNIE

Nasi najmłodsi siatkarze w finale wojewódzkim!

Nasza szkolna drużyna zakwalifikowała się do finału wojewódzkiego Mini Enea Cup. To zachodniopomorska edycja ogólnopolskich rozgrywek o Puchar Kinder + Sport. W poprzednich latach nasi siatkarze z sukcesami brali udział w tych rozgrywkach. Między innymi dwukrotnie zdobywaliśmy mistrzostwo województwa, a  w roku 2014 wzięliśmy udział w Mistrzostwach Polski. Tegorocznym finalistom życzymy nawiązania do sukcesów starszych kolegów. Turniej wojewódzki odbędzie się w Policach 11 czerwca.

Ptaszki ćwierkające wiersze polskich poetów

Poezja często wprowadza odbiorców w niezwykły, barwny świat, w którym można zapomnieć o troskach dnia codziennego. 25. kwietnia mogliśmy wysłuchać interpretacji wierszy polskich poetów. Uczniowie klas I – VI wzięli udział w konkursie recytatorskim „Ptaki, ptaszki i ptaszęta polne”. Uczestnicy zaskakiwali jury sposobem i przede wszystkim łatwością, naturalnością prezentowania dorobku wielu znanych poetów, jak Brzechwa, Wawiłow, Gellner czy Kern. Najlepsi szkolni recytatorzy zostali nagrodzeni i będą reprezentować naszą szkołę w Gminnej Bibliotece Publicznej w Będzinie podczas kolejnego etapu konkursu. Trzymamy kciuki za Zuzię Brzoskę, Mateusza Słotwińskiego, Dawida Siedleckiego, Agnieszkę Andrzejewską, Karolinę Orzechowską
i Amelkę Andrzejewską. Połamania języka ;-)

 

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria170

Kolejny weekend z sukcesami naszych uczniów!

W rozegranym w Drawsku Pomorskim turnieju Mini Enea Cup 2017 zdobyli awans do finału wojewódzkiego rozgrywek KInder + Sport!!!

Relacja w turnieju w zakładce "Sport"

 

Nasi uczniowie realizują swoje pasje nie tylko w szkole.

 

W niedzielę, 23 kwietnia 2017 roku, w Policach odbył się XI Turniej Tańca POP DANCE & PERFORMING ART ,,DE ART 2017". Uczennice klasy III ,,b" Zuzia Sywanicz i Hania Kowalska tańczące hip-hop w formacji ,,JUMP JUMP GROUP" zajęły I miejsce. Dziewczynki na codzień ćwiczą w koszalińskim Studiu Tańca "Pasja", pod okiem p. Matyldy Bylickiej. 

Gratulacje dla naszych uczennic i p. Matyldy!!!!

 

 

 

 

Wkrótce Święta Wielkanocne - z tej okazji garść ciekawostek

Przed nami najważniejsze Święta. Poniżej wyszperane w necie ciekawostki związane z wielkanocną obrzędowością. Zachęcamy do lektury!!!!

 

Wielkanoc w innych krajach. Co kraj, to obyczaj

 

Każdy kraj ma swoją wielkanocną tradycję . Dla nas Polaków święta kojarzą się z pisankami, świątecznym śniadaniem , z mazurkami, babkami i dyngusem. To nasza tradycja. A jak w innych krajach obchodzone są święta?

 

 

W niektórych krajach dorośli ukrywają wielkanocne pisanki lub czekoladowe jajka. Odnalezienie jajek należy do dzieci, które mają przy tym fajną zabawę.

 

 

Wielkanoc po francusku na słodko

 

We Francji, jak głosi legenda, dzwony kościelne, które w Wielki Czwartek „poleciały" do Rzymu, by oznajmić śmierć Jezusa, wracając o świcie zrzuciły na ziemię czekoladowe jajka . Dlatego dzieci w niedzielny poranek , biegną do ogrodu w poszukiwaniu czekoladowych słodkości. Jeszcze inną rozrywką dla dzieci jest toczenie ugotowanych na twardo jajek, tak aby stłuc skorupkę innym, a nie naruszyć swojego jajka.

 

Znane też są inne zwyczaje, np. wszystkie dziewczyny w Wielką Niedzielę powinny wstać przed wschodem słońca, pójść zaczerpnąć wody ze strumyka i przynieść ją do domu. Taka woda ma stać się świetnym środkiem na zachowanie urody i zdrowia.

 

Święta Wielkiej Nocy we Francji mają charakter mniej religijny, a bardziej handlowy. Najbardziej znanym symbolem wielkanocnym są tu czekoladowe figurki zajączków, zdobiących prawie wszystkie wystawy sklepowe. W Niedzielę Palmową Francuzi święcą gałązki bukszpanu. W święta dzieci są obdarowywane słodyczami: czekoladowymi rybami, zającami, barankami. Jednak to nie słodycze, lecz udziec jagnięcy jest najpopularniejszą potrawą świąteczną we Francji.

 

Kolorowe święta w Niemczech

 

Spędzając święta w Niemczech warto wiedzieć, że sposoby ich obchodzenia w poszczególnych regionach Niemiec są odmienne i wynikają ze zróżnicowania wyznań w tym kraju. Charakterystyczne w Niemczech są świąteczne dekoracje: wielkanocne drzewka lub inaczej "bukiety wielkanocne" czyli gałązki o zielonych listkach udekorowane wiszącymi kolorowymi pisankami lub wydmuszkami. Umieszczane są one w wazonach, na drzewach przed domem, w ogrodach i na balkonach.

 

W Wielką Sobotę, w niektórych częściach Niemiec święcony jest natomiast ogień ze świecy paschalnej, zabieranej później do domów i zapalanej podczas spożywania posiłków. Wśród potraw spożywanych w święta przez Niemców popularne są, podobnie jak u nas: jajka, kiełbasa, babki drożdżowe z rodzynkami, sernik czy owocowe strucle, lecz również mniej kojarzony u nas z Wielkanocą chleb orzechowy, owocowe musli, barania pieczeń oraz biały ser formowany w kształt jaj.

 

W Święta Wielkanocne w Niemczech odbywa się znane na całym świecie przedstawienie pasyjne, jakie odgrywane jest co dziesięć lat w bawarskiej miejscowości Oberammergau. W przedstawieniu tym biorą udział mieszkańcy miasta. Tradycja ta zachowała się od XVII wieku, kiedy to mieszkańcy zobowiązali się do odgrywania scen z Nowego Testamentu na znak wdzięczności za ocalenie miasta przed epidemią panującej wtedy czarnej dżumy.

 

Czeskie judasze wielkanocne

 

W Czechach tylko jeden dzień w tygodniu wielkanocnym nosi miano wielkiego, "Wielki Piątek". Pozostałe dni określane są kolorami i tak środa jest czarna, zielony czwartek i biała sobota. W Niedzielę Palmową Czesi święcą bazie nazywając ten dzień niedzielą kwiatową. Popularną tradycją jest organizowanie w wielkim tygodniu świątecznych jarmarków. Kupić można wtedy drewniane figurki, pisanki, cukierki oraz "pomlazkę", czyli rózgę splecioną z wierzbowych gałązek. Tymi rózgami w Poniedziałek Wielkanocny chłopcy smagają dziewczyny, w zamian otrzymując pisanki lub słodycze. Do tradycyjnych czeskich potraw należą "judasze" – ciasteczka z mąki pszennej, podawane z miodem.

 

Religijny charakter świąt we Włoszech

 

We Włoszech Wielkanoc poprzedza tak jak w Polsce 40 dniowy post, a tydzień przed Wielkanocą w wielu miasteczkach włoskich odbywają się misteria męki pańskiej, procesje, zabawy ludowe, zabarwione lokalnym kolorytem. Na placach centralnych miasteczek odbywają się Rezurekcje. W Wielki Piątek w niektórych włoskich regionach o świcie kobiety idą do kościoła recytując modlitwę, przesuwają się po zimnej posadzce nagimi kolanami. Wiele z tych modlitw ma odległy rodowód sięgający czasów średniowiecza. Nocą tego samego dnia w blasku księżyca organizuje się procesje.

 

Grecka Wielkanoc z baraniną

 

Wielkanoc grecka jest jednym z najbardziej ortodoksyjnych świąt w tym kraju. Czwartek jest dniem postnym, podczas którego jeść można tylko, warzywa, oliwki i chleb. W sobotę całe rodziny malują jajka na czerwono, żeby za chwilę dodać je do tradycyjnego wielkanocnego wypieku – Tsoureki, jest to świeżo upieczony chleb ozdobiony wcześniej przygotowanymi jajkami.

 

Jak tylko zegar wybije północ, oznajmiając Zmartwychwstanie Pana, na stołach w greckich domach stawia się zupę z baraniny (odpowiednik polskich flaków), w której skład wchodzą płuca jak i serce „wielkanocnego baranka" oraz „połamany" wielkanocny chleb. Natomiast, specjalnością kuchni wielkanocnej jest baranina z rożna przygotowana z ryżem i warzywami.

 

Co kraj to obyczaj, jednak niezależnie, gdzie przywitają nas tegoroczne święta i co zagości na wielkanocnym stole pamiętajmy, że to wspaniała okazja spędzenia radosnego wiosennego czasu z rodziną i przyjaciółmi. I takie chyba powinno być przesłanie Wielkiej Nocy – ucztujmy, bawmy się, polewajmy wodą, idźmy na rowery czy na długi spacer i zapomnijmy na te kilka dni o laptopie, komórce służbowej i niedokończonych projektach! 

 

 

Wśród święconych pokarmów nie może zabraknąć chleba, soli i baranka. Chleb we wszystkich kulturach jest pokarmem zapewniającym przetrwanie. Dla chrześcijan oznacza ciało Pana Jezusa i jest najważniejszym z symboli. Sól to minerał dający życie i podstawa istnienia, a baranek – symbol zwycięstwa dobra nad złem, życia nad śmiercią.

 

 

 

 

7 pokarmów do święconki wielkanocnej. Symbolika

 

Choć bez jajek nie wyobrażamy sobie Wielkanocy, to nie one są najważniejsze w święconce. Zobacz, co i dlaczego musi się znaleźć w świątecznym koszyku.

 

 

Baranek z ciasta chlebowego, cukru, czekolady lub marcepanu, a dawniej: uformowany z masła, oznacza pokorę i łagodność. Ten z czerwoną chorągiewką jest symbolem Chrystusa Zmartwychwstałego ze sztandarem, który podkreślają triumf i zwycięstwo. Jezus bowiem poświęcił swe życie za ludzi, by powstać z martwych i tym samym pokonać grzech i zło.

 

Koszyczek, najczęściej wiklinowy, powinien być utrzymany w bieli i zieleni. Zgodnie z tradycją wielkanocną, dekoruje się go gałązkami bukszpanu i przykrywa śnieżnobiałą serwetką. Pokarmy, które zaniesiemy do Kościoła, mają nam zapewnić przez cały rok płodność, obfitość, zdrowie i dostatek.

 

To trzeba poświęcić:

 

 • Chleb – podstawowy pokarm, który dla chrześcijan jest najważniejszym symbolem, przedstawiającym ciało Chrystusa. Gwarantuje pomyślność i dobrobyt. Do święcenia odkrawamy kawałek z chleba, który będziemy jeść podczas wielkanocnego śniadania.

 

 • Sól – dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające. Kiedyś wierzono, że potrafi odstraszyć zło. Bez soli nie ma życia. Dla chrześcijan symbolizuje sedno życia i prawdy, stąd też mówimy o „soli ziemi" – tak Jezus nazwał swoich uczniów, wybrańców.

 

 • Jajkozapewnia płodność. Symbolizuje życie i choć weszło do święconki najpóźniej, najbardziej kojarzy się ze Świętami Wielkanocnymi. Do koszyczka wkładamy jajka ugotowane na twardo. Dla ozdoby można dodać także wydmuszki i kolorowe pisanki.

 

 • Chrzan – korzeń chrzanu symbolizuje krzepę, siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie. Wzmacnia właściwości pozostałych potraw, które są w wielkanocnej święconce.

 

 • Ser – oznacza przyjaźń, porozumienie między człowiekiem a przyrodą. Gwarantuje zdrowie i rozwój stada domowych zwierząt: krów, kóz i owiec, od których pochodzi.

 

 • Wędlina – najczęściej szynka albo kiełbasa, czyli głównie wyroby z wieprzowiny. Przynosi zdrowie, płodność i dostatek.

 

 • Ciasto – pojawiło się w koszyczkach dość niedawno. Jest znakiem umiejętności i doskonałości. Nie chodzi tu o gotowe wypieki i słodkości. Zgodnie z tradycją musi to być kawałek ciasta domowego wypieku, najlepiej drożdżowej baby.

 

Do koszyczka można dodać także inne potrawy lub ozdoby (dzieci często proszą o dorzucenie cukierka lub jajka-niespodzianki). Jednak by utrzymać tradycję, w wielkanocnej święconce najpierw musi się znaleźć 7 głównych pokarmów.

 

Wiosenne kwiaty pięknie uzupełnią świąteczny wygląd stołu, przy którym podzielimy się z najbliższymi poświęconymi pokarmami. Bardzo dekoracyjne są gałązki brzozy z młodymi zielonymi listkami, wierzby kwitnącej puszystymi baziami (odradzamy ALERGIKOM) czy leszczyny: z podłużnymi drobnymi kwiatkami, w kolorze słonecznej żółci. Wstawione do wazonu nie potrzebują już żadnych ozdób, by podkreślić wielkanocny nastrój. 

 

 

 

Barwienie wielkanocnych pisanek. Symbolika kolorów

 

Jeśli chcesz mieć powodzenie w miłości, zafarbuj pisanki na czerwono. A cioci, która ma słabe zdrowie, podaruj jajko niebieskie. Naturalne roślinne barwniki znajdziesz w swoim domu.

 

Choć najłatwiej jest kupić gotowe farbki w proszku, spróbuj pisanki zafarbować tradycyjnymi metodami. Niektóre są już zapomniane, ale są i takie, które do dziś odtwarzamy pamiętając, jak robiły to nasze babcie. Dzięki barwionym wielkanocnym pisankom, na naszym stole będzie radośnie i kolorowo. Pisanki służą także do obdarowywania – każdy kolor ma inne znaczenie:

 

Co oznaczają barwy pisanek wielkanocnych?

 

żółty – światło i słońce. Daje radość i siłę. Jeśli tego życzysz bliskiej osobie, podaruj jej żółtą, optymistyczną pisankę. Dzieląc się z nią radością dasz jej także komunikat, że zależy ci na kontakcie z nią, na porozumieniu. Na żółto farbuje:

 

 • kurkuma

 

 • kora młodej jabłoni

 

pomarańczowy – to również kolor energetyczny i radosny. Oznacza także serdeczność, i otwartość. Pisanka w tym kolorze ma przekazać dobre intencje, jakie masz wobec obdarowywanej osoby. Dajesz jej energię, by poradziła sobie ze wszystkim.

 

Na pomarańczowo farbuje:

 

 • mieszanina koloru żółtego i czerwonego

 

 • łupiny cebuli (im dłużej farbowane jajko, tym kolor staje się ciemniejszy, aż do brązowego)

 

 

 

czerwony – ma symbolizować krew przelaną przez Chrystusa za nasze grzechy. W życiu kojarzymy czerwień także z miłością i namiętnością, podaruj więc czerwoną pisankę osobie spragnionej uczucia albo jeśli sam pragniesz, by cię zauważyła. Na czerwono farbuje:

 

 • sok z buraków

 

niebieski – symbolizuje niebo, czyste, świeże powietrze, zdrowie. Niebieska pisanka będzie dobrym prezentem dla osoby schorowanej ale także tej, której życzymy nowych możliwości i powodzenia.

 

Na niebiesko farbują:

 

 • owoce tarniny

 

fioletowy – to kolor wielkopostnej żałoby. Na pisance oznacza jej koniec i radość ze Zmartwychwstania. To podarunek dla tych osób, które zaczynają w życiu nowy etap lub szukają sensu, znaczenia tego, co ich spotyka.

 

Na fioletowo farbuje:

 

 • sok z jagód

 

 • mieszanina koloru czerwonego i niebieskiego

 

zielony – nadzieja, budzące się życie, wiosna. Obdaruj nim osobę, którą trzeba wesprzeć duchowo, dać jej otuchę i pozytywne wzmocnienie „uda ci się". To dobry kolor także dla zapracowanych i spragnionych życiowej równowagi.

 

Na zielono farbuje:

 

 • trawa,

 

 • pokrzywa,

 

 • szpinak

 

 • mieszanina koloru żółtego i niebieskiego

 

brązowy – tak jak drzewo, oznacza siłę, wytrzymałość, wytrwałość. To dobry prezent dla kogoś, przed kim stoją wyzwania lub spotkały go trudne chwile. Da mu spokój, wzmocni poczucie własnej wartości.

 

Na brązowo farbują:

 

 • łupiny cebuli

 

W zależności od czasu farbowania, kolor wyjdzie mniej lub bardziej nasycony. W czasie gotowania obracaj jajka, by kolor równo chwycił. Jeśli o tym zapomnisz, w miejscach, w których stykały się z dnem garnka lub z innymi jajkami będą miały jaśniejsze plamy. Po zafarbowaniu trzeba jajko wyjąć z wody, delikatnie wytrzeć otulając je papierowym ręcznikiem i posmarować kroplą oliwy. 

 

 

 

Sobota 8 kwietnia pod znakiem sukcesów naszych uczniów:-)

Dzisiejsza sobota okazała się szczęśliwym dniem dla naszych uczniów!!!!

Małgosia Grajper, która przed paroma dniami wygrała Gminne Eliminacje Ogólnopolskiego Turniej Wiedzy Pożarniczej, na turnieju powiatowym w Sarbinowie również okazała się najlepsza i wkrótce pojedzie na finał wojewódzki. BRAWO!!!

 

Także nasi najmłodsi siatkarze udanie zainaugurowali występy w tegorocznej edycji rozgrywek Kinder + Sport, rozgrywanych w naszym województwie pod nazwą Mini Enea Cup 2017. W turnieju z udziałem 20 drużyn, z ośmiu meczy wygrali sześć i zajęli wysoką trzecią lokatę. Jeśli w kolejnym turnieju powtórzą ten wyczyn zdobędą awans do finału wojewódzkiego.

Nasza druzyna wystąpiła w następującym składzie: Szymek Stefański, Kamil Dańczak i Eryk Koscijański.

 

 

Dzień Hobbysty za nami …

          Pluszaki, naklejki z ulubionymi bohaterami, gry planszowe i komputerowe, muszelki, poroża jelenia  oraz inne ciekawe hobby mogliśmy podziwiać podczas Dnia Hobbysty, który odbył się 07 kwietnia. Młodzi hobbyści prezentowali swoje zbiory, opowiadali o swoich zainteresowaniach i odpowiadali na pytania. Znaleźli się i tacy, którzy chcieli przybliżyć innym uczniom swoje hobby i zaprezentowali piękne tańce, jazdę na deskorolce czy ciekawe opowieści z harcerskiej drużyny. Po zakończeniu wszystkich prezentacji uczniowie mogli głosować na to hobby, które najbardziej im się spodobało.

A oto Ci, którzy zdobyli najwięcej głosów: Filip Mołdawa i jego bogaty zbiór deskorolek, Małgosia Grajper i jej drużyna harcerska, Kuba Stawski i jego maszyny rolnicze, Michalina Hrymnak z kolekcją smoków oraz Ala Andrzejewska, która urzekła wszystkich prezentacją tańca towarzyskiego.

Gratulujemy wyróżnionym i zachęcamy wszystkich do rozwijania swoich zainteresowań oraz odnalezienia własnego hobby ! Do zobaczenia za rok !

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria169

Gminny Konkurs Ortograficzny ,,Torreador’’

      Dnia 29 marca 2017 r. odbył się w naszej szkole konkurs ortograficzny dla klas  czwartych ze szkół gminy Będzino. Drużyny- reprezentanci szkół mogli sprawdzić swoje umiejętności ortograficzne w pięciu konkurencjach.

      W rezultacie  I miejsce zajęła drużyna  z Zespołu Szkół im. Kard.I. Jeża w Tymieniu, II miejsce – drużyna  ze Szkoły Podstawowej w Będzinie z siedzibą w Łeknie, III miejsce - Zespół Szkół im.Ludzi Morza w Mścicach, IV miejsce Szkoła Podstawowa w Dobrzycy. Indywidualny tytuł ,, POGROMCY BYKÓW’’ zdobyła nasza uczennica Martyna Strzelczyk. Gratulujemy wszystkim i zapraszamy w przyszłym roku. Do zobaczenia!!!

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria166

Wiosno, czekamy...

21.marca rozpoczęła się kalendarzowa wiosna. Przywitaliśmy ją uroczyście w barwnych strojach. Zielonych ludków przyszło mnóstwo do naszej szkoły. Najciekawsze modowe wyzwania zostały nagrodzone. Sami oceńcie oryginalne wiosenne stroje. Było pięknie, kolorowo …. tylko, gdzie się podziała WIOSNA?!
Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria164

Szkolny i Międzyszkolny Konkurs Poezji Angielskiej. Kolejny sukces naszej uczennicy!

 

Poems… feel it!

            Po raz kolejny mieliśmy okazję wysłuchać wielu zabawnych wierszy w języku angielskim podczas Konkursu Poezji Angielskiej, który odbył się 09 lutego w naszej szkole. W konkursie wzięło udział 14 uczestników z klas IV-VI. Usłyszeliśmy między innymi wiersz o krokodylu, który bał się dentysty, o duchu, którego nikt nie kochał czy o krześle i stole, które wybrały się na wspólny spacer. Uczestnicy przygotowali rekwizyty, które pomogły w im w interpretacji wierszy. Recytatorzy pokazali wysoki poziom, a jury miało nie lada orzech do zgryzienia!

Przyznano 3 wyróżnienia, które otrzymały: Martyna Michałowska, Martyna Strzelczyk oraz Karolina Orzechowska.                     

Główne nagrody zdobyły: III miejsce - Julia Szymańska, II miejsce – Oliwia Jasińska, I miejsce – Małgosia Grajper.

Konkurs pięknie poprowadziła Martyna Polańska, której dziękujemy.                 

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali drobne upominki, a główne nagrody w postaci bonów do sklepu Empik ufundowała Rada Rodziców. Serdecznie dziękujemy!

            Julka, Oliwia i Małgosia reprezentowały naszą szkołę na Międzyszkolnym Konkursie Poezji Angielskiej, który odbył się 15 marca w SP nr 18 w Koszalinie. Ogromnie miło nam poinformować, że wasza koleżanka Oliwia Jasińska zdobyła wysokie II miejsce.                    

Serdecznie gratulujemy! Congratulations and… see you next year!  Bye, bye!

 

Zobacz zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria161

 

i na youtube:

 

 

 

 

 

 

Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap gminny

28 marca 2017r. odbyły się w naszej szkole gminne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Miło nam poinformować, że nasza uczennica klasy VI Małgorzata Grajper zajęła I miejsce w kategorii klas IV-VI szkoła podstawowa. Będzie reprezentować nas w powiatowych eliminacjach.

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria168

Turniej Wiedzy Pożarniczej - etap szkolny

W piątek 17 marca odbyły się szkolne eliminacje Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Oto wyniki:

 

 

imię i nazwisko

ilość pkt

1.

Bączkowski Dawid      

20

2.

Grajper Małgorzata

18

2.

Stefański Szymon

18

2.

Dańczak Kamil   

18

3.

Michałowska Martyna 

17

3.

Strzelczyk Martyna

17

3.

Andrzejewska Agnieszka

17

3.

Matuszewski Paweł      

17

3.

Lewoczko Maja  

17

3.

Król Aleksandra 

17

3.

Koscijański Filip

17

 

Wszyscy w/w będą reprezentować naszą szkołę w eliminacjach gminnych, które odbędą się u nas, we wtorek  28 marca. Naszym reprezentantom życzymy zajęcia czołowych miejsc.

Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria167

 

 

 

 

 

Nowi czytelnicy

Po feriach odbyło się w naszej szkole pasowanie na czytelnika uczniów klasy I. Dziewczynki z klas starszych przygotowały dla nich inscenizację pt. „Urodziny u Kopciuszka”. Uczniowie klasy I przyrzekli, że będą kochać i szanować książki. Każdy z nich otrzymał na koniec zakładki wykonane przez starszych uczniów i coś dla osłody. Zobaczcie zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria163

Nasz uczeń Szymon potrzebuje pomocy!!!

Nasz uczeń Szymon zapadł na przewlekłą chorobę i potrzebuje pomocy. Można to zrobić przekazując 1 % należnego podatku na specjalne konto. To naprawdę kosztuje niewiele wysiłku. Wystarczy wpisać przy wypełnianiu PIT-u kilka cyfr  w odpowiednie pole!

Jak to zrobić mozna się dowiedzieć z poniższej ulotki:

 

Napływają pozdrowienia z zimowych ferii...

Część naszych uczniów udała się na zimowiska i pozdrawiają nas przysyłając kartki pocztowe.

Dwie pierwsze dotarły od Mateusza i Norberta z kl. III a i ... napływaja kolejne pocztówki:-)

Dziękujemy i jednak trochę zazdrościmy;-)

 

 

 

z Tatr, od Ali z kl. II

 

Z Zakopanego pozdrawia nas Zuzia z III b

 

Z Zakopanego Amelka:-)

 

 

 

Karnawałowe szaleństwo

W ostatnim dniu  przed feriami odbyła się w naszej szkole zabawa karnawałowa. Uczniowie, jak zawsze pokazali, że potrafią się świetnie bawić. Sami zobaczcie.http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria162

Najlepsi w nauce w I półroczu 2016-17

8 lutego 2017 r. wręczyliśmy naszym uczniom dyplomy i odznaki "Wzorowego ucznia" za najlepsze wyniki w nauce.
Tutaj zdjęcia:http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria159

XVIII Bal dobroczynny już za nami.

Bal Dobroczynny Szkoły w Łeknie wkroczył  w wiek dojrzały!!!

Rada Rodziców Naszej Szkoły zorganizowała w sobotę 4 lutego,  w Gminnym Ośrodku Kultury w Będzinie bal charytatywny. To impreza z kilkunastoletnią historią, a tegoroczny bal miał charakter szczególny, bo właśnie osiągnął PEŁNOLETNIOŚĆ!

 

         Bal jest organizowany wspólnie przez rodziców i nauczycieli. Na przybyłych gości oprócz tańców  i smacznego jedzenia czekały jak zwykle liczne atrakcje. W przerwach między tańcami organizowane były konkursy i losowania fantów.  Przy odrobinie szczęścia można było wylosować bon na usługi fryzjerskie, kosmetyczne,  lub coś na obiad, np. filety z dorsza wprost  z kutra….. itp. Na trzy najhojniejsze pary czekał  w tym roku bonus: ….. bezpłatna  wejściówka na bal w roku następnym.

         Bale  organizowane przez rodziców  naszych uczniów wypracowały sobie zasłużoną renomę w środowisku. To z jednej strony powód do dumy,  z drugiej jednak coroczne zobowiązanie i niepewność, czy uda się podtrzymać kolejny raz tak dobrą opinię.  Obawy okazały się jednak absolutnie nieuzasadnione. Bowiem także tegoroczna zabawa udała się wybornie. Nie było to jednak wcale takie oczywiste, bo  w jak zwykle pięknie udekorowanej sali GOK-u bawiło się podobnie jak w minionym roku, niewiele ponad 60 osób.  Tym większa satysfakcja  i gratulacje dla organizatorów, a zwłaszcza p. Joanny Biegańskiej, która już drugi rok przewodniczy Radzie Rodziców.

Już tylko z kronikarskiego obowiązku wypada dodać, że uczniowie Naszej Szkoły, na rozwój swoich zainteresowań, dofinansowywanie  wycieczek, wyjazdów na zawody sportowe i nagród dla laureatów szkolnych konkursów, dostaną w tym roku dodatkowo ponad 9 tys. zł.

Udało się powtórzyć wynik ubiegłoroczny, co można uznać za osiągnięcie wręcz niesamowite, znacznie przekraczające oczekiwania  organizatorów.

 

WSZYSTKIM TYM,  KTÓRZY PRZYCZYNILI SIĘ DO SUKCESU TEJ IMPREZY,  W IMIENIU UCZNIOWSKIEJ BRACI SKŁADAMY Z SERCA PŁYNĄCE PODZIĘKOWANIA!!!

  

Organizatorzy szczególne podziękowania kierują do ofiarodawców wszelkiego rodzaju fantów, którzy wydatnie przyczynili się do tak doskonałego wyniku. Lista osób, które wsparły XVIII Bal, jest podobnie jak w minionych latach imponująca. Świadomie jej jednak nie rozwijamy, bo doprawdy bardzo trudno wartościować zasługi poszczególnych osób, tym bardziej, że większość   z darczyńców zastrzegła sobie anonimowość.

 

 

Trwa dobra passa naszych siatkarzy:-)

Do zdobytego  we wtorek mistrzostwa gminy, nasi siatkarze dołożyli kolejny sukces. Na turnieju rozgrywanym dzisiaj (26.01.2017r.) w Mścicach, zdobyli tytuł mistrzów powiatu koszalińskiego. Stało się to po wygranych meczach ze swoimi rówieśnikami z Bobolic i Rosnowa odpowiednio: 2:0 i 2:1. Już z samego zapisu setów wynika, że najłatwiej nie było, ale tym bardziej końcowy sukces daje powody do radości i satysfakcji. Teraz kolejny etap, mistrzostwa regionu. Na tym szczeblu rozgrywek zameldujemy się po trzyletniej nieobecności. Tym razem niestety nasza drużyna nie będzie korzystała z rozstawienia i o zajęcie czołowych miejsc będzie bardzo trudno, ale......

W Mścicach nasza drużyna wystąpiła w takim samym składzie, jak w zawodach wtorkowych. Warto zaznaczyć, że miano najlepszych zawodników naszej drużyny uzyskali: Mateusz Banasiak i Kuba Idzikowski. Gratulujemy sukcesu całej drużynie!!!!!!