Witamy na oficjalnej stronie Szkoły Podstawowej w Będzinie z siedzibą w Łeknie

bedzinoherb Untitledlogo_tARCZA

LOP poleca

 Szkolne Koło LOP poleca linki w Internecie: życie lasu "na  żywo" 

 

Tutaj pod jednym adresem kilka kamer:

 

http://www.lasy.gov.pl/zubr - (Polska)

 

 

www.strzalowo.eu  - (Polska)

 

 

W galerii 17-tej mozecie zobaczyć "upolowane" zwierzątka, które zaglądały do karmowisk w Strzałowie, w Puszczy Białowieskiej i w Estonii. 

 

Zdjęcia z "polowania" są tutaj: http://www.splekno.witrynaszkolna.pl/strona=Galeria17

 

 

 

 

Czekając na wiosnę i jego zwiastuny. Ciekawe!!!

 

Bocian biały, a charakter czarny?

Ich powrotu wypatrujemy co roku. A w ostatnich dniach bardzo cieszymy się, że znów są z nami. Jednak tak lubiane przez nas bociany białe mają czarne charaktery. Potrafią być agresywne, rozwiązłe i bezwzględne. Niekiedy pożerają nawet własne pisklęta.

Głośno klekocze, trzepocze skrzydłami i wygina szyję. Taki taniec wykonuje bocian za każdym razem, gdy zbliża się do swojego gniazda. Nie są to jednak nieustanne oznaki miłości, lecz kod, dzięki któremu ptaki rozpoznają się nawet z daleka. Gdyby nie on, nadlatujący bocian mógłby zostać potraktowany przez partnera jak intruz – zaatakowany, a nawet zadziobany.

Bociany nie są bowiem tak łagodne i sympatyczne, jak nam od dzieciństwa wpajano. Z obserwacji tych ptaków za pomocą zainstalowanych w gniazdach kamer wynika, że napadają na siebie i walczą o gniazda, a w pary łączą się zwykle tylko na jeden sezon. Co więcej, bez skrupułów zabijają własne pisklęta. Przodkowie bocianów sprzed tysięcy lat byli jednak jeszcze bardziej okrutni – porywali ludzkie dzieci.

Właśnie teraz, kiedy pierwsze samce wracają z Afryki i przygotowują się do sezonu lęgowego, toczą bój o gniazda. Są przy tym niezwykle agresywne. Wbrew utartym przekonaniom wcale nie przylatują do gniazd, które wcześniej same zbudowały. Krążą po okolicy i wybierają najlepsze miejsce na lęgowisko, a więc bezpieczne, ciepłe i obfitujące w pożywienie, czyli blisko łąk i pól. Jeśli bocianowi spodoba się gniazdo, które wcześniej zajął już inny samiec, nie zawaha się go zaatakować. – Z powietrza nieoczekiwanie rzuca się na rywala. Bije go skrzydłami, rani ostrym jak szabla dziobem i pazurami. Ciosy zadaje tak długo, aż konkurent ucieknie – mówi Adam Zbyryt z Północnopodlaskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Im młodszy i silniejszy bocian, tym chętniej wdaje się w bójkę o gniazdo. Wyjątkowo agresywne są osobniki, które przyszły na świat w Afryce i po raz pierwszy przylatują do nas na lęg. Mają bowiem do wyboru: budować gniazdo albo siłą zająć cudze. – Wybierają zwykle to drugie, bo zlepianie nowego gniazda trwa nieraz nawet cały sezon. Jeśli zatem zaczną je budować wiosną, szczególnie tak późną jak tegoroczna, mogą nie zdążyć założyć rodziny – mówi prof. Leszek Jerzak z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Zielonogórskiego. Niekiedy samce są tak zdeterminowane, że atakują gniazda, w których osiedlone pary już mają jaja albo nawet pisklęta. Podczas nalotu napastnicy brutalnie wyrzucają młode.

Gdy samiec zdobędzie gniazdo, zaczyna je reperować, a potem czeka na samicę. Jednak wcale nie marzy o powrocie partnerki z ubiegłego roku. Chętnie przyjmuje każdą, która go zechce. Samice jednak są wybredne i wyrachowane. Preferują stare gniazda, nawet kilkudziesięcioletnie. Lęgowisko powinno być ciepłe: dobrze nasłonecznione albo np. umieszczone blisko komina, a przede wszystkim ulokowane w bogatej w pożywienie okolicy. Gdy samica uzna przygotowane przez samca miejsce za wystarczająco komfortowe, zaakceptuje partnera.

Jeśli gniazdo wyjątkowo przypadnie jej do gustu, samica gotowa jest się o nie bić. Bez wahania zaatakuje i wypędzi dotychczasową lokatorkę. Samiec nie wtrąca się w damskie walki, czeka na wynik pojedynku. Bez sprzeciwu akceptuje nową partnerkę. Zupełnie jakby zdawał sobie sprawę, że sam nie będąc lojalny w związku, nie może liczyć na wierność. – Bociany mają bowiem skłonność do zdrad – mówi prof. Piotr Tryjanowski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Najczęściej dochodzi do nich w tzw. bocianich wioskach, gdzie na niewielkiej przestrzeni znajduje się wiele gniazd. Kiedy samiec oddala się na polowanie, samicę odwiedzają konkurenci z sąsiednich lęgowisk. – Biada jednak kochankom, jeśli gospodarz wcześniej wróci z polowania. Zdradzony może wówczas zadziobać zarówno samicę, jak i jej partnera. Trzeba jednak przyznać, że najczęściej ofiarą pada partner – opowiada prof. Tryjanowski. Gospodarz wspaniałomyślnie darowuje życie niewiernej samicy. Robi to jednak z czystego egoizmu. Gdyby ją zadziobał, do końca sezonu lęgowego mógłby pozostać sam w gnieździe.

Bociany bywają okrutne także wobec piskląt. – Jeśli młode nie są tak ruchliwe czy krzykliwe jak rodzeństwo, nie ożywiają się na widok rodziców przez kilka dni, to ci je zjadają, a starsze wyrzucają z gniazda. Są bowiem zbyt duże, by można je było połknąć – mówi prof. Jerzak. – Bociani rodzice zachowują się w ten sposób, gdy wyczują, że pod koniec sezonu niektóre młode nie będą wystarczająco silne, aby wybrać się w podróż do Afryki. Skoro nie mają szansy na przeżycie, to nie ma sensu angażować się w dokarmianie i wychowywanie potomstwa.

Bociany pozbywają się piskląt także wtedy, gdy w okolicy brakuje pożywienia. – Wykonanie wyroku bierze na siebie matka. Pozbywa się najstarszych i najbardziej żarłocznych synów (bo u bocianów pierwsze wykluwają się z jaj przeważnie samce). Pozostałe maluchy samica karmi mięsem zabitych braci – mówi prof. Tryjanowski, którego pracę na temat płci bocianich piskląt opublikowano w piśmie „Journal of Ornithology”. W ten brutalny sposób bociany troszczą się o to, aby spośród wyklutych piskląt przeżyło jak najwięcej samic. – Ich liczebność i kondycja ma bowiem kluczowe znaczenie dla przetrwania gatunku – mówi prof. Jerzak. – Wszak to one znoszą i wysiadują jaja. W gniazdach są głową rodziny. Samce, choć niezbędne do reprodukcji, wydają się całkowicie podporządkowane samicom.

Jesienią bociany znowu stają się bezwzględne wobec najsłabszych i najmłodszych dzieci. Jeśli uznają, że jedno z potomstwa nie jest gotowe, aby wyruszyć w podróż do ciepłych krajów, nie wahają się go opuścić. Mimo że młode pozostawione na zimę nie mają prawie żadnych szans na przetrwanie.

Nie dość, że bociany zachowują się jak wyrodni rodzice, to w dodatku nie umieją utrzymać porządku we własnym domu. Ich gniazdo przypomina wielki śmietnik. – Można w nim znaleźć niemal wszystko: papiery, starą bieliznę, rajstopy, pampersy, nylonowe sznurki. Wszystkie te śmieci wymieszane są z resztkami rozkładającego się pokarmu i wymiocinami piskląt – opowiada prof. Tryjanowski. Brudne i cuchnące gniazdo jest prawdziwą bombą mikrobiologiczną. Bociany, które żywią się nawet nadpsutą padliną, mają wyjątkowo silny układ odpornościowy. Drobnoustroje w gnieździe im więc nie zaszkodzą.

Zwykło się sądzić, że skoro bociany zakładają gniazda na domach czy stodołach, powinny być towarzyskie. Nic bardziej mylnego! Nie dają się oswoić ani nie pozwalają się do siebie zbliżyć. Pojawiający się człowiek zawsze oznacza niebezpieczeństwo. Dlatego nawet jeśli mamy dobre intencje i na przykład chcemy pomóc boćkowi, który złamał skrzydło, powinniśmy zachować ostrożność. Ptak nie zna zamiarów człowieka. Czuje się osaczany. Broni się. – Zagrożony celuje dziobem prosto w oko – ostrzega prof. Leszek Jerzak.

Celowanie w oczy wroga to reakcja typowa dla drapieżników, a bocian właśnie do tej grupy należy. Z wielką wprawą poluje na niewielkie ssaki i gryzonie – myszy, nornice, krety, nawet małe zające i jeże, zjada też pisklęta gnieżdżących się na ziemi ptaków. Widok dostojnie stąpającego po łące boćka, który łapie żaby, nie oddaje zatem prawdziwej natury tego ptaka.

Bociany zjadają wprawdzie własne pisklęta i małe zwierzęta, ale za to – jak przekonywali nas kiedyś rodzice i dziadkowie – przynoszą nam dzieci. Trudno dziś ustalić, na jakiej podstawie wymyślono tę sympatyczną bajkę. Historia mówi bowiem coś zupełnie innego. Około 18 tysięcy lat temu bociany porywały i pożerały ludzkie niemowlęta – twierdzi Hanneke Meijer ze Smithsonian National Museum of Natural History w Waszyngtonie. Przebadała ona szczątki prehistorycznych krewnych bocianów odnalezione na indonezyjskiej wyspie Flores, którą zamieszkiwały też hominidy.

Uczona ustaliła, że ptaki były ogromne. Rozpiętość ich skrzydeł dochodziła do 2,5-3 m, podczas gdy przodkowie człowieka, hominidzi, mieli najwyżej metr wysokości. Prawdopodobnie ptaki nie były jednak w stanie zagrozić dorosłym, za to bez trudu mogły porwać i pożreć ludzkie dziecko.

O bocianach trudno więc powiedzieć coś dobrego. Poza tym, że zapowiadają wiosnę.

W Gminie Będzino powstaje Obywatelska Straż dla Zwierząt


Powstaje Obywatelska Straż dla Zwierząt w Gminie Będzino

 

OGŁOSZENIE

Szukamy osób chętnych poświęcić trochę swojego wolnego czasu, żeby zmienić los zwierząt w naszej Gminie. Chcemy by członkowie aktywnie uczestniczyli w działaniach na rzecz zwierząt. Reagowali  na krzywdę, nielegalny handel, powiadamiali odpowiednie służby  o krzywdzeniu zwierząt, organizowali akcje promujące adopcje, nadzorowali akcje pomocowe, poprawiające warunki bytowania zwierząt. Chcemy również usprawnić rejestrację i identyfikację na terenie Gminy Będzino. Potrzebujemy Ciebie!

Idea Straży dla zwierząt powstała z myślą o istotach, które są uzależnione wyłącznie od nas samych, ludzi. W naszej Gminie dzieją się rzeczy, których nie sposób człowiekowi ogarnąć umysłem. Bezmyślność lub zaniedbanie, a także brak świadomości mogą doprowadzić do tragicznych w skutkach sytuacji. Psy od wieków są nieodłącznym elementem polskich terenów wiejskich, chronią domostwa, pomagają w gospodarstwie, pełnia tez funkcje naszych przyjaciół. Każdemu z nich należy się “socjalne minimum” i nasz szacunek za bezwarunkowo wykonywaną pracę z największym poświeceniem. Również bezdomne psy i koty, to nasza odpowiedzialność. Niektóre giną pod kołami samochodów, mnożą się bez kontroli, niekiedy stają się bezpośrednim zagrożeniem dla człowieka. Mamy nadzieję, że Straż dla Zwierząt w naszej Gminie powstanie po to, by nieść pomoc bezbronnym stworzeniom. Być może tuż obok Was dzieje się coś niedobrego i maltretowane zwierzęta potrzebują pomocy? Może na Waszej okolicy błąka się bezdomny pies? Aby zapanować nad sytuacją często potrzebna jest fizyczna interwencja, czasem rozmowa z ludźmi – waszymi sąsiadami, czasem potrzebna jest porządna buda, worek karmy, ciepły koc, snopek słomy. Prosimy Was dołączcie do tej inicjatywy, byśmy razem mogli stać na straży tych co sami o pomoc nie poproszą.

Szczegółowych informacji odnośnie wyżej wymienionej inicjatywy udziela Pani Karolina Kunz   – 537 141 138, biuro@husosky.org.

Jak dokarmiać zwierzynę w zimie?

Poniżej link do stronki: Jak dokarmiać zeby pomóc, a nie zaszkodzić:

 

https://kobieta.onet.pl/jak-dokarmiac-ptaki-zima-zeby-im-nie-zaszkodzic-infografika/k4nhwdm

 

Zajrzyjcie do galerii "Upolowane Print Screenem"

W galerii pojawiły się nowe "trofea"

Zdjęcia z dziupli puszczyków, nowego gniazda bielika i borsuków.

Sami również możecie tam zaglądać, korzystając z poniższych linków:

 

Linki do kamerek on-line. BARDZO FAJNE!!!!

Bieliki na gnieździe (tylko w dzień, ale za to super jakość):

http://pontu.eenet.ee/player/merikotkas.html

Puchacze (dzień i noc):

http://www.eenet.ee/EENet/kakk

Borsuk (dzień i noc):

http://www.eenet.ee/EENet/mager.html

Sarny i jelenie przy karmiku (dzień i noc):

http://www.eenet.ee/EENet/hirv

Dziki w Strzałowie (dzień i noc):

http://www.strzalowo.eu/

Żubry w Browsku (dzień i noc):

http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampanie_i_akcje/zubryonline

SK LOP w roku szkolnym 2014/2015

Spotkanie ekologiczne pn. Podwodny świat ryb Doliny Radwi,Chocieli I Chotli

    W dniu 28.10.2014 już po raz 4 nasza szkoła uczestniczy w projekcie pod nazwą Ekologiczny Festyn Rodzinny „Radew - energia życia” organizowanym przez Powiat Koszaliński. Zadaniem tego projektu jest promocja walorów przyrodniczych i ochrona obszaru NATURA 2000 Doliny Radwi, Chocieli i Chotli.

    W tegorocznej edycji w tym przedsięwzięciu przybliżona została tematyka związana z wykorzystaniem rzek w/w. Organizator ogłosił konkurs plastyczny, w którym uczestnicy mieli zaprezentować gatunki ryb żyjące w w/w rzekach. Naszą szkołę reprezentowały 4 uczennice: Asia van Amerongen, Kasia Świątek, Martynka Iwanowska i Kornelka Solecka. Miło nam poinformować, że w tak licznej konkurencji (80 prac) III miejsce zajęła praca wykonana przez Asię van Amerongen i nagroda pieniężna w kwocie 100 zł. Praca Kornelki została wyróżniona - nagrodą książkową. Ponadto w trakcie spotkania organizowane były zawody, w których nasze 3 dzielne dziewczynki wywalczyły 3 miejsce wygrywając piękny atlas ryb Polski. Wszyscy otrzymaliśmy dyplomy. Serdecznie gratulujemy!!!

    Spotkanie to odbyło się w Liśnicy k/ Białogardu, gdzie jest ośrodek Hodowli Zarybieniowej. Była tam dla nas nie tylko zabawa, ale też lekcja przyrody na „żywo”. Organizator zadbał także o to, abyśmy nie wrócili głodni; były słodkości, także gorąca grochówka i kiełbaski pieczone przy ognisku. Pogoda dopisała, mogliśmy w ostatnich dniach października ładować baterie na te chłodniejsze dni, które nadejdą.

 

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zbiórka kasztanów.

    W tym roku szkolnym nasza szkoła podobnie jak w roku ubiegłym i latach poprzednich przystąpiła do zbiórki funduszy na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie. Przez cały październik zbieraliśmy kasztany. Do akcji byli zaproszeni uczniowie ze wszystkich klas. Ostatecznie do akcji przystąpiło 30 uczniów i ogółem udało nam się zebrać 474 kg ! A w ubiegłym roku - 200 kg. Ze sprzedaży otrzymaliśmy 380 zł. Za udział w akcji serdecznie dziękujemy.

SK LOP w comiesięcznym wydaniu w roku szkolnym 2013/2014

 

Nowy Samorząd Szkolnego Koła LOP

    Jak co roku na początku  września wybierany jest nowy zarząd koła. W tym roku skład   Szkolnego Zarządu  LOP jest następujący:

Przewodnicząca :Wiktoria Kowalczyk

z-ca            Wiktoria Pocheć

sekretarz :   Wiktoria Dołhan

członkowie: Zuzanna Staniak

                  Julia Grajper

                  Milena Kuriata

                  Roksana Czaplińska

Gratulujemy i życzymy owocnej pracy na niwie ochrony przyrody i w pracach na terenie szkoły.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 Nowi członkowie LOP

   W tym  roku nasze szeregi  zasilili uczniowie z klasy IV. W  październiku otrzymali legitymacje, znaczki z logo LOP-u i drobne upominki.

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wycieczka do OSETNA

     W środę 9 października członkowie koła przyrodniczego udali się na wycieczkę do Parku Leśników im. Jana Łobodźca  przy leśniczówce Osetno. Gdy zajechaliśmy czekał już na nas pracownik Służby Leśnej. Opowiadał nam ciekawostki z życia lasu, oprowadził nas po parku. Mogliśmy poznać nieznane nam gatunki drzew i krzewów nie tylko leśnych, ale i parkowych. Wśród przepięknie skomponowanych roślin, strumyczków, oczek wodnych w otoczeniu lasu, warto zwrócić również uwagę na kilkuletni dąb szypułkowy zwany „Dębem Jana Pawła II", który wyrósł z żołędzi poświęconych przez papieża w trakcie wizyty delegacji leśników polskich w Watykanie.

 Dodatkową atrakcją było ognisko. Okazało się, że upieczenie kiełbaski na patyku jest  dla niektórych nie lada sztuką. Niektórym nie dane było za pierwszym podejściem upiec. Kilka kiełbasek spadło do ogniska. W trakcie  „kiełbasianej biesiady” pan leśniczy przeprowadził „egzamin”
z wiadomości, które nam wcześniej przekazywał. Wszyscy chętnie odpowiadali.  Należy pochwalić, że wiele pamiętali. Na wszystkich
z prawidłowymi odpowiedziami czekały nagrody. 
Na koniec podziwialiśmy okolice z wieży widokowej. Wyjazd był  bardzo udany, pogoda dopisała. Cieszymy się, że mogliśmy zobaczyć jakże urokliwy zakątek przyrodniczy naszego regionu.

 

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Udział w spotkaniu ekologicznym

    W dniu 17 października w Ośrodku Edukacji Ekologicznej Polskiego Związku Łowieckiego  w Manowie odbyło się spotkanie ekologiczne

pt. „Woda –źródło życia". Pani Wiewiórka w Dolinie Radwi, Chocieli  i Chotli”, organizowane przez Powiat Koszaliński. Naszą szkołę reprezentowały 3 uczennice: Julia Grajper z klasy VI, Małgosia Matuszewska i Kasia Świątek z klasy V.

    W trakcie tego spotkania odbyły się zajęcia, które miały na celu przybliżenie tematyki związanej z ochroną wód obszaru Natura 2000- Doliny Radwi, Chocieli i Chotli, ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń poszczególnych rodzajów zasobów wodnych oraz ich ochroną. Lekcję prowadziła pani ze Starostwa  Powiatowego w Koszalinie. Następnym etapem spotkania były konkursy gry i zabawy. Najpierw odbył się test wiedzy o tematyce podanej na wykładzie, następnie było wiele śmiechu jak bawiliśmy się w kalambury. Musiałyśmy naśladować zwierzęta,

ale w taki sposób, aby członkowie zespołu mogli je jak najszybciej rozpoznać. Naszej drużynie to zadanie poszło bardzo szybko. Podzieleni na grupy zwiedzaliśmy zagrodę dzików- tu nie mieliśmy szczęścia- dziki chyba nas miały w nosie i nie chciały się pokazać.  Następną konkurencją były zawody sportowe, ale ??? połączone ze sprawdzeniem nie tylko sprawności, ale i wiedzy przyrodniczej. Nie zdobyliśmy tu oszamiającego wyniku, bo nasza drużyna była w małym składzie. Pogubiliśmy się w lesie w biegach na orientację. Błądziłyśmy tak, że wróciłyśmy nieco po czasie i zostały nam odpisane punkty. Ostatnim etapem naszego spotkania był obiad z kuchni polowej, czego tam nie było…. pyszne kanapki, kiełbaska z grilla, grochówka, kompocik. Spotkanie należy zapisać jako bardzo udane, dostarczyło nam wiele wrażeń przyjemnych i dla ciała
i dla ducha. Bo i wiedza i sport i obcowanie z przyrodą.

 

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Zbiórka kasztanów.

    Nasza szkoła w tym roku szkolnym  nieco inaczej niż zwykle to bywało, przystąpiła  do zbiórki funduszy na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie. Przez przełom września do połowy października zbieraliśmy kasztany, które następnie odebrała od nas firma trudniąca się ich skupem. Do akcji byli zaproszeni  uczniowie  ze wszystkich klas.  W rezultacie do akcji przystąpiło 43 uczniów i ogółem udało nam się zebrać 200 kg, za które otrzymaliśmy 123,00 zł. Za całą sumę zakupiliśmy karmę dla zwierząt. Za udział w akcji serdecznie dziękujemy.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Wizyta w schronisku

     W stały kanon działalności naszego koła wpisała się pomoc dla bezdomnych zwierząt. Od początku naszej działalności co roku odwiedzamy i pomagamy zwierzętom w schronisku. W tym roku byliśmy tam 13 listopada. Zawieźliśmy karmę, zebrane koce, kołdry, poduszki

z przeznaczeniem dla podopiecznych schroniska. W wyjeździe brało udział 39 uczniów z klas I-VI. Zwiedzając teren schroniska dowiedzieliśmy się, że na chwile obecną swój dom ma tam 260 piesków, 70 kotów i 20 małych szczeniaczków. W schronisku pracuje 8 osób na etacie i wielu wolontariuszy, szczególnie  w dni wolne od nauki. Opiekują się pieskami, prowadzą zabiegi pielęgnacyjne: kąpiele, czesanie, wyprowadzają spacery. Psy potrzebują opieki i poszanowania, w tym schronisku mają to zapewnione. Pomimo, że jest to życie w zamknięciu, mają stworzone bardzo dobre warunki do życia. Zimą boksy są ogrzewane, zawsze mają możliwość wyjścia na dwór. Stare, schorowane psiaki mają osobne boksy przystosowane do ich warunków zdrowotnych. Koty mają swoje legowiska, mnóstwo zabawek. Wszystkie zwierzęta mają zapewnioną opiekę medyczną.

Każdy kto chce pomóc zwierzętom może to uczynić darując karmę, a najlepiej jak w porozumieniu z rodzicami zaadoptuje zwierzaka za niewielką odpłatnością - 50 zł.

 

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

SK LOP w comiesięcznym wydaniu w roku szkolnym 2012/2013

    We wrześniu 2012 r. - jak co roku - czwartaki wstąpiły w szeregi Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody. Legitymacje członkowskie otrzymało 15 uczniów. Każdy z nowo przyjętych członków otrzymał także znaczek z logo LOP
i pamiątkowe zakładki. Oczywiście nie zapomnieliśmy o „starych ” członkach LOP, którzy otrzymali nowe wpisy
w legitymacjach.

W tym roku szkolnym SK LOP liczy 50 członków - uczniów z klas IV - VI.

Wybraliśmy także nowe władze SK LOP:

przewodnicząca - Maria Szczeparska

zastępca           - Wiktoria Nawrocka

kronikarz          - Natalia Reczkowska

członkowie       - Martyna Stefańska

                       - Aleksandra Olewicz

 

 

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

       Październik to czas, kiedy od wielu lat (stało się już tradycją w szkole) zbieramy fundusze, stare koce, miski na rzecz schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie. Za uzbierane pieniądze dokonujemy zakupu karmy dla zwierząt,

po uprzednim uzgodnieniu z pracownikami schroniska, jaka karma jest najbardziej potrzebna. W tym roku zebraliśmy
191.00 zł, około 79 kg suchej karmy, 5 kołder, 5 poduszek i 3 koce. Wszystkim uczniom z całej szkoły serdecznie dziękujemy za udział w tej szlachetnej akcji.

 

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

       Dnia 30 października trzy uczennice z klasy VI: Natalia Reczkowska, Marysia Szczeparska  i Karolina Strzelczyk  uczestniczyły w konferencji przyrodniczej „Radew – energia życia” organizowanej przez Starostwo Powiatowe i Zespół Szkół Sportowych w Koszalinie. Celem spotkania było zaprezentowanie walorów przyrodniczych doliny rzeki Radwi, Chocieli i Chotli.  Spotkanie zorganizowane było w ten sposób, że wykłady poprzeplatane były występami i krótkimi inscenizacjami, piosenkami i wierszami przygotowanymi przez Klub Osiedlowy „Na Skarpie” i Zespół Szkół Sportowych w Koszalinie. Wysłuchałyśmy wielu wykładów min. o zwierzętach, roślinach, gospodarce w dolinach rzek Chotli, Chocieli i Radwi. Miałyśmy okazję zobaczyć  i podziwiać piękne zdjęcia przyrodnicze autorstwa fotografika p. Rafała Rudzina i Andrzeja Kisiela - redaktora TVP w Szczecinie. Na koniec była jeszcze jedna niespodzianka, a mianowicie – mogłyśmy poznać osobiście autorkę  publikacji „Doroślaki z eko - paki" Panią  Stanisławę Schreuder.

 

 

 

 

 ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

    Zachęcam wszystkich uczniów do aktywnych lekcji przyrody w terenie w wersji on line. Podglądajcie zwierzęta w naturze poprzez kamerki internetowe. Przypominam znany nam wcześniej adres:

Nadleśnictwo Strzałowo - www.strzalowo.eu - Co słychać w lesie? - Kamera

 

                                                                                                                                          Opiekun SK LOP

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Nasze Szkolne Koło LOP  nagrodzone!

 

      W dniu 19.11.2012 r. w Centrum Rozrywki „ Na Pięterku KSM „ Przylesie” w Koszalinie odbyła się miła uroczystość organizowana przez Zarząd Okręgu LOP w Koszalinie związana z podsumowaniem konkursu o zasięgu okręgowym na Najlepiej Pracujące Koło LOP. Konkurs jest rozstrzygany w kategoriach: przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, szkoły ponadpodstawowe i ośrodki szkolno-wychowawcze. Za ubiegłoroczną działalność nasze koło otrzymało wysokie II miejsce w swojej kategorii. W nagrodę otrzymaliśmy dyplom i książkę o tematyce przyrodniczej. W programie był występ w wykonaniu dzieci z przedszkola nr 9 „Bursztynek” w Koszalinie. w uroczystości wzięli udział pracownicy władz samorządowych Koszalina, a także w-ce kurator Kuratorium Oświaty.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Wizyta w schronisku.

 

      W dniu 16 listopada pojechaliśmy do schroniska dla bezdomnych zwierząt w Koszalinie zawieźć zebrane przez nasze SK LOP dary dla zwierzaków. Oddaliśmy 130 kg karmy dla psów i kotów, a także koce, kołdry, poduszki. Pracownica schroniska oprowadziła nas po jego terenie i przekazała informacje związane z funkcjonowaniem tej placówki. Obecnie schronisko ma nową siedzibę, pieski i koty mają nowe miejsca do spania. Przebywa w nim około
250 psów i 70 kotów. Wszystkie zwierzęta są pod dobra opieką. Cieszymy się, ze naszymi prezentami mogliśmy pomóc mieszkańcom schroniska.

 

 

 

 

 

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Konkurs poezji

 

    W dniu 4.12 2012 r. odbył się konkurs poezji „ Przyroda wierszem malowana”. Brało w nim udział 13 uczniów z klas IV-VI. Wszyscy pięknie popisywali się swoimi zdolnościami aktorskimi. Niektórzy mieli piękne stroje, które podkreślały tematykę wybranych utworów. Wytypowanie zwycięzców nastręczało jury sporo kłopotów. Ostatecznie werdykt  był następujący:

I miejsce Natalia Reczkowska  kl. VI

II miejsce Mariola Gwizd  kl. VI

III miejsce Maria Szczeparska kl. VI

Dodatkowo jury przyznało 2 wyróżnienia: dla Huberta Ilcewicza z klasy VI i Sylwii Szulc z klasy IV (za własną twórczość).

    Nasz konkurs uświetniła swoją obecnością poetka Pani Stanisława Schreuder, która była także honorowym gościem w jury. Po konkursie odbyło się spotkanie autorskie, na którym Pani Schreuder przedstawiła nam swoje wiersze, zapoznała ze swoim warsztatem pracy, obdarowała uczniów swoimi książkami. mogliśmy także  zadawać pytania dotyczące pisania i nie tylko. Cieszymy się, że Pani Stanisława znalazła dla nas wolną chwilę w swoim kalendarzu
i zechciała nas odwiedzić. Dziękujemy!

    Razem z autorką nasz konkurs podziwiała również Pani ze Starostwa Powiatowego  w Koszalinie (członek jury). Jako że Mikołajki były za pasem otrzymaliśmy od Niej prezent, mianowicie książeczki autorstwa Pani  Stanisławy Schreuder, a także płytę z materiałami o tematyce ekologicznej. Dziękujemy!


--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Pamiętajmy o zwierzętach!

 

     Jeszcze kilka dni jesieni w kalendarzu, a za oknem mamy zimę. Pamiętajmy o dokarmianiu ptaków na terenie swoich gospodarstw domowych. Nie zapominajmy również o naszych domowych psach. Pamiętaj:

 

 • Zapewnij swojemu psu ciepłe schronienie.
 • Zimą psom podwórkowym, koniecznie trzeba podawać ciepły posiłek (oprócz suchej karmy) oraz pozwolić chociaż raz na dobę wyszaleć się na wolnej przestrzeni, bez uwięzi.
 • Kilkakrotnie w ciągu dnia musi mieć zapewniony dostęp do ogrzanej wody.

 

 • Budy muszą być solidnie ocieplone, psy nie mogą być uwiezione na łańcuchach. 

 

CZYM DOKARMIAMY PTAKI

 • słonina
 • masło
 • smalec
 • nasiona zbóż
 • kasze
 • czerstwe pieczywo
 • nasiona roślin oleistych: np. rzepak, słonecznik, siemię lniane, konopie
 • płatki owsiane
 • płatki ryżowe
 • pokruszony żółty ser
 • kawałki mięsa
 • pokrojone owoce

CZEGO NIE NALEŻY PODAWAĆ  PTAKOM

 • posolonych pokarmów –bezwzględnie!!!!!!!!!
 • razowego chleba
 • zjełczałego(zepsutego) tłuszczu
 • zepsutych wędlin i mięs
 • mokrego pokarmu w czasie mrozu
 • resztek z kuchni ze względu na zawartość przypraw

O CZYM NALEŻY PAMIETAĆ DOKARMIAJĄC PTAKI

 • nie wolno zaprzestać rozpoczętego dokarmiania ptaków
 • pokarm powinien być wykładany w karmnikach i miejscach do tego wyznaczonych
 • karmę konsekwentnie  wykładać do końca zimy
 • niedostatek pokarmu, niskie temperatury, śnieg prowadzą do wychłodzenia organizmu i wiele ptaków pada
  z wycieńczenia.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

OGŁOSZENIE !

 

    SK LOP ogłasza coroczny konkurs na Najładniejszą kartkę i stroik świąteczny.
Konkurs adresowany jest do uczniów z klas I-VI. Terminy składania prac: kartki do 14.12 2012 r. ,
stroiki do 17.12.2012 r.

Szczegóły i regulamin konkursu dostępny na tablicy ogłoszeń LOP.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

Konkurs na „Najładniejszą kartkę i stroik świąteczny rozstrzygnięty!

     Na konkurs wpłynęło 29 kartek i 12 stroików. Wszystkie prace były wykonane zgodnie z regulaminowymi wymogami. Wszystkie były bardzo  ładne i starannie wykonane. Nie można jednak przyznać wszystkim autorom prac I miejsca więc przyznano wiele miejsc exeqwo.  I tak :

I miejsce uzyskały prace, których autorami byli: Paweł Pietrzykowski z klasy IV, Marta Pietrzykowska  również z klasy IV, kolejno Mariola Gwizd z klasy VI,  Natalia Reczkowska kl.VI , Karolina Strzelczyk kl. VI, Paulina Czerwonobroda kl VI, Julia Grajper kl.V, Wiktoria Dołhan kl.V, Sylwia Szulc kl IV.

II miesca Wiktoria Nawrocka kl VI, Martyna Stefańska kl VI, Wiktoria Kowalczyk kl V, Kamil Cieślik kl V, Maria Szczeparska kl VI.

W kategorii stroiki –wszyscy autorzy prac  otrzymali I miejsca.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody. Serdecznie gratulujemy!

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Dzień Ziemi

    Corocznie zgodnie z kalendarzem, w kwietniu  w naszej szkole obchodzony jest Dzień Ziemi. Z tej okazji członkowie SK LOP, a jednocześnie uczniowie biorący udział w zajęciach koła przyrodniczego przygotowali inscenizację  „ Na ratunek Ziemi”.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Konkurs na „Strój z materiałów wtórnych" i „kompozycję z materiałów wtórnych” 

 

     8 czerwca uczniowie i uczennice  naszej szkoły  Martynka Stefańska, Paweł Tazbir, Adam Hillenberg, Zuzia Staniak, Martynka Iwanowska, Małgosia Matuszewska, Marta Pietrzykowsa i Nicole Walczak reprezentowali szkołę w konkursie

na „Strój z materiałów wtórnych" i „kompozycję z materiałow wtórnych”  organizowanym przez Starostwo Powiatowe

w Koszalinie, Gminę Świeszyno i Gminny Ośrodek Kultury w Świeszynie. Konkursy te były częścią V Ekologicznego Festynu Rodzinnego „Radew – energia życia”w Niedalinie. Konkurencja była bardzo duża stroje były bardzo wymyślone
i reprezentacyjne (a było ich około 60). Miło nam pochwalić się, że, strój w wykonaniu Marty Pietrzykowskiej  dotarł do półfinału. Wszyscy jednak otrzymali upominki za udział w konkursach. Na festynie mogliśmy posłuchać muzyki, popatrzeć na popisy strażaków, pojeździć konno .Atrakcji było wiele, pogoda dopisała a nam udało się spędzić inaczej wolny czas.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

Konkurs  ekologiczny „Selektywnie znaczy EKO

     Do udziału w międzygminnym konkursie zostaliśmy zaproszeni przez organizatora –Gminę Świeszyno. Konkurs ten zrealizowany był w ramach projektu Selektywnie znaczy Eko- kampania edukacyjno-informacyjna”. Szkolne eliminacje wygrali :Dominika Stępień, Zuzanna Staniak i Adam Hillenberg.

    Konkurs międzygminny odbył się 17 czerwca 2013 r w szkole w Konikowie. Składał się z 2 części: teoretycznej

i praktycznej .O ile w części teoretycznej nasza drużyna wypadła bardzo dobrze to w części praktycznej zabawka wykonana przez naszych uczniów nie bardzo przypadła gustom komisji. W efekcie nie zajeliśmy miejsc punktowanych. Wielkie brawa dla Adama  ,bo dzielnie walczył o III miejsce w kategorii indywidualnej. Po II dogrywce niestety był IV. Wszystkie drużyny  otrzymały dyplomy i upominki za udział w konkursie.

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

 

 

                                                                                                                                          

[ Cookies - info ]Oprogramowanie CMS: DragoN-NogarD © ( www: http://nogard.pl )